7 TOP fintičiek v roku 2021

EXCEL – Až sa mi nechce veriť, že je ďalší rok za nami. A ešte viac ma udivuje, že spolu bolo zverejnených až 476 fintičiek. V roku 2021 ich bolo 99. Keby som vedela, že to bude také krásne číslo, tak tú jednu ešte niekam natlačím 🙂

Fintičky sú jednoduché nástroje, skratky, funkcie, nastavenia…, ktoré vám môžu ušetriť množstvo času pri bežnej práci s Excelom. Vo forme krátkeho videa (väčšinou okolo 1 minúty) sú zverejnené vždy v pondelok a štvrtok o 9:00 hod. ráno na facebookovej stránke Excelujme s Excelom.

Videá si môžete pozrieť aj v prípade, že nie ste fanúšikom stránky. Dokonca aj v prípade, ak nemáte účet na Facebooku. Stačí len kliknúť na odkaz, ktorý nájdete v tomto článku pri každej uvedenej fintičke. Ak sa zobrazí okno s registráciou na Facebook, nemusíte sa registrovať. Ak bude registračné okno prekrývať video, tak stačí dolu kliknúť na drobný text „Teraz nie“ („Not now“). Okno sa zatvorí a môžete si pustiť video.

Všetky zverejnené fintičky nájdete vo Fintičkárni >> klik <<


Dosť bolo rečí okolo, poďme sa pozrieť na sedem TOP fintičiek v roku 2021, ktoré mali najviac reakcií.

7. miesto

Číslovanie buniek je pomerne jednoduchá záležitosť. Trápenie prichádza, keď je potrebné očíslovať zlúčené bunky. Fintička s jednoduchým postupom, ako si s tým jednoducho poradiť, sa umiestnila na siedmom mieste.

Odkaz na fintičku č. 446 tu >>

6. miesto

Excel častejšie „vidí“ to, čo nevidíme my. Preto mnohých prekvapuje, keď to býva naopak. Pri vyhľadávaní mu stačí iba nastaviť, nech sa pozerá inak.

Odkaz na fintičku č. 386 tu >>

5. miesto

Rýchla analýza je jednou z noviniek Excelu, ktoré šetria čas a energiu. Vďaka širokej ponuke môžete svoje údaje analyzovať na pár kliknutí.

Odkaz na fintičku č. 389 tu >>

4. miesto

Základné funkcie s podmienkou patria všeobecne k obľúbeným. Preto ma neprekvapuje, že sa do TOP 7 dostala funkcia AVERAGEIF.

Odkaz na fintičku č. 384 tu >>

3. miesto

Medzera, medzera, ach, nešťastná medzera… Tie, ktoré sú vložené pomocou medzerníka, dokážeme vyriešiť ľahko. Ale ako sa zbaviť medzier, ktoré sa iba tvária ako „medzerníková medzera“?

Tretie miesto obsadila fintička s týmto jednoduchým, ale zato veľmi efektívnym riešením.

Odkaz na fintičku č. 411 tu >>

2. miesto

Funkcie v TOP 7 tohto roku jednoznačne vedú. Ale čo si budeme klamať, funkcie v Exceli vždy boli TOP TOP-ov, sú a aj budú.

Novinkou v najnovších verziách Excelu sú dynamické funkcie, ktoré sú vďaka tomu, čo dokážu, naozaj ohromujúce.

Až som tak trošičku aj sklamaná, že nie sú na prvom mieste. Ale potešilo ma aspoň to, že video malo najviac zdieľaní.

Odkaz na fintičku č. 365 tu >>

1. miesto

Na prvé miesto sa tiež dostali funkcie. Konkrétne funkcia N s textovým argumentom, ktorá nič nerobí, nič nepočíta, nijako sa v hárku jej výsledok neprejavuje… Iba je 🙂 Taká jednoduchá, so skromným názvom, ale s veľkým efektom…

Odkaz na fintičku č. 429 tu >>

Verím, že sa vám tohtoročný rebríček páčil a dúfam, že sa tešíte na ďalšie fintičky v roku 2022. Ak si chcete pozrieť aj ostatné videá, navštívte stránku Excelujme s Excelom, alebo sa registrujte do Fintičkárne, kde sú rozdelené podľa tém.

Ak vás zaujímajú aj rebríčky z predchádzajúcich rokov, pozrieť si ich môžete tu:

Na záver vám chcem ešte raz poďakovať, že sledujete moje videá, čítate články, zapájate sa do online video-kurzov, píšete mi, ako vám fintičky a ostatné videá pomáhajú pri práci… 🙂

Ďakujem a prajem excelentný rok 2022!

PS: Najbližšia fintička bude zverejnená na facebookovej stránke Excelujme s Excelom v pondelok 10.01.2022 o 9:00 hod.

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>