7 TOP fintičiek v roku 2018

EXCEL – Opäť tu máme koniec roka a rovnako ako minulý, tak aj teraz som sa rozhodla urobiť zoznam najobľúbenejších excelovských fintičiek. Zostavila som rebríček 7 TOP fintičiek v roku 2018, ktoré sa vám najviac páčili.

Poznámka pre tých, ktorí nie sú fanúšikmi stránky Excelujme s Excelom: Fintičky sú krátke videá (väčšinou do 1 minúty), v ktorých predstavujem nejaký jednoduchý nástroj, skratku, funkciu… Sú to postupy, ktoré vám môžu ušetriť množstvo času pri bežnej práci s Excelom. Fintičky sú zverejnené vždy v pondelok a štvrtok o 9:00 hod. na facebookovej stránke Excelujme s Excelom.

Videá si môžete pozrieť, aj v prípade, že nie ste fanúšikom stránky, a aj v prípade, že nemáte účet na Facebooku.

7 TOP

Nech sa páči, rebríček 7 TOP fintičiek v roku 2018. Aj tento rok začnem od prvého miesta…

1. miesto

Prvé miesto obsadil nástroj pre zlučovanie údajov, ktorý si získal až 68 reakcií a 21 zdieľaní. Už v samotnom popise som upozorňovala, že budete oči pučiť. Oči pučili iba 7, ale aj palec hore a srdiečko sa rátajú 😉

Musím sa však priznať, že pochybujem, že sa tento nástroj hodí každému… Údiv si asi skôr zaslúžilo zistenie, že niečo také sa v Exceli dá 😀 Veď posúďte sami – video si môžete pozrieť tu >> klik <<

2. miesto

Zato druhá fintička je v praxi veľmi využiteľnou. Zachovanie šírky stĺpcov pri kopírovaní tabuľky si získalo 58 páčikov a 7 zdieľaní, čo ma vôbec neprekvapilo, keďže každý z času na čas niečo kopíruje…

Video >> klik sem <<

3. miesto

Formátovanie potrápi nejedného užívateľa Excelu. Ešte začiatkom roka bola zverejnená fintička pre formátovanie telefónneho čísla alebo hocijakého čísla, kde je potrebná medzera. Toto si vyslúžilo až 53 reakcií a 9 zdieľaní.

Video >> klik sem <<

4. miesto

Fintička s postupom na „záchranu“ neuloženého súboru rozprúdila diskusiu v komentároch a získala 48 reakcií a 11 zdieľaní.

Praktická to vecička, aj keď nie veľmi spoľahlivá. Ale za pokus to v prípade potreby určite stojí 🙂 Mala aj najviac pozretí – približne 2800.

Video >> klik sem <<

5. miesto

Na piatom mieste je fintička pre zistenie výsledku medzikroku vo vzorcoch alebo funkciách s 48 páčikmi. Síce rovnako ako predchádzajúce miesto, ale má menej iba 8 zdieľaní a slabšiu diskusiu.

Video >> klik sem <<

6. miesto

Posledná fintička v tomto roku si získala 45 páčikov a 8 zdieľaní. Funkciu SUM používa takmer každý, ale suma rovnakých buniek z viacerých hárkov, to je už iný level…

Video >> klik sem <<

7. miesto

Vzorce nemusia obsahovať len plus, mínus, krát a lomku. Dôkazom je fintička s & pre prácu s textami so 41 reakciami a 13 zdieľaniami.

Dokonca sa rozprúdila diskusia o zbytočnosti funkcie CONCATENATE. No úprimne, tiež mám radšej &, ale všetko je len vecou vkusu.

Video >> klik sem <<


Teším sa, že aj v tomto roku si fintičky získali vašu priazeň, a dúfam, že tomu bude aj budúci rok. Každá správa, v ktorej ste mi písali, ako vám fintičky pomohli, ma potešila. Ďakujem.

Ak vás zaujíma, ktoré boli TOP v roku 2017, nájdete ich tu >> klik sem<<

A rovnako ďakujem aj všetkým, ktorí ste sa rozhodli pre niektorý z online alebo „offline“ kurzov. Pretože ste zistili, že fintičky sú len odrobinkami, ale Excel toho ponúka oveľa oveľa viac.

A taktiež ďakujem všetkým za spoluprácu a teším sa na jej pokračovanie v roku 2019.

ĎAKUJEM vám, pretože bez vás by moja práca nemala zmysel 🙂

Prajem vám excelentný rok 2019, nech je podľa vašich predstáv.

Zuzana

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>