7 TOP fintičiek v roku 2023

EXCEL – Ďalší rok sa pomaličky končí a nastal čas na tradičný prehľad najobľúbenejších fintičiek. Spolu ich bolo v roku 2023 zverejnených až 98. A celkovo od roku 2017 viac ako 600…

Fintičky sú jednoduché nástroje, skratky, funkcie, nastavenia…, ktoré vám môžu ušetriť množstvo času pri bežnej práci s Excelom. Vo forme krátkeho videa (väčšinou okolo 1 minúty) sú zverejnené vždy v pondelok a štvrtok o 9:00 hod. ráno (okrem sviatkov) na facebookovej stránke Excelujme s Excelom.

Videá si môžete pozrieť aj v prípade, že nie ste fanúšikom stránky. Dokonca aj v prípade, ak nemáte účet na Facebooku. Stačí len kliknúť na odkaz, ktorý nájdete v tomto článku pri každej uvedenej fintičke. Ak sa zobrazí okno s registráciou na Facebook, nemusíte sa registrovať. Ak bude registračné okno prekrývať video, tak stačí kliknúť na krížik, prípadne dolu na drobný text „Teraz nie“ („Not now“). Okno sa zatvorí a môžete si pustiť video.

Všetky fintičky zverejnené od roku 2017 nájdete aj vo Fintičkárni > viac o Fintičkárni tu <

Poďme sa teraz pozrieť na sedem TOP fintičiek v roku 2023, ktoré mali najviac reakcií.

7. miesto

Na siedmom mieste sa s 390 „lajkami“, srdiečkami a dokonca s údivom umiestnila fintička venovaná Wordu… Áno, čítate správne = Wordu.

Pointou bolo, že keď niečo Excel nedokáže, tak si pomáham inými aplikáciami. Najčastejšie je to Poznámkový blok (Notepad) a občas aj Word.

Tentokrát som si začala všímať aj počet pozretí videa a predstavte si, že táto fintička mala až 31 tisíc pozretí. Ak si ju chcete tiež pozrieť, odkaz je tu >>

6. miesto

Dynamické funkcie sú úžasné… Preto ma neudivuje, že sa vám páčila funkcia TAKE. Zaslúžila si 421 „lajkov“, srdiečok a tiež jeden údiv. Pozrelo si ju až 51 tisíc ľudí.

Odkaz na fintičku tu >>

5. miesto

Piate miesto si so 424 reakciami a 37 tisíc zhliadnutiami získalo zoraďovanie podľa farieb.

Odkaz na fintičku tu >>

4. miesto

Vlastný číselný formát so zobrazením ľubovoľnej mernej jednotky má vždy úspech aj na klasických prezenčných školeniach, preto sa vôbec nedivím, že sa umiestnil v tohtoročnom rebríčku.

Získal si 441 reakcií a 76 tisíc pozretí.

Dokonca sa rozprúdila diskusia s návrhmi na rôzne riešenia. Zakaždým ma potešia konštruktívne nápady, pretože každý, kto pracuje s Excelom dlhšie, vie, že výsledok dokážeme dosiahnuť rôznymi cestami. Je už len na každého osobnom zvážení a rozhodnutí, aby si vybral ten spôsob, ktorý jemu, jeho údajom alebo šéfovi najviac vyhovuje…

Odkaz na fintičku tu >>

3. miesto

Na treťom mieste so 491 reakciami tiež uvidíte vlastný číselný formát. Tentokrát je venovaný skrytiu núl.

Odkaz na fintičku tu >>

2. miesto

Bez klávesových skratiek by rebríček nebol kompletný. Druhé miesto si s 548 reakciami získala moja obľúbená klávesová skratka Ctrl+Shift+!.

Toto video malo až 78 tisíc pozretí.

Odkaz na fintičku tu >>

1. miesto

Keď som natáčala túto fintičku, tak som si vravela, že toto asi nebude nikoho zaujímať. Ale ak to pomôže aj len jednému používateľovi Excelu, tak to stojí za to.

Viete si predstaviť, aké bolo moje prekvapenie, keď som videla, aký má fintička s kurzormi úspech. Má až neuveriteľných 82 tisíc pozretí a získala 983 „lajkov“ a srdiečok.

Odkaz na fintičku tu >>


Verím, že sa vám tohtoročný rebríček páčil a dúfam, že sa tešíte na ďalšie fintičky v roku 2024.

Ak si chcete pozrieť aj ostatné videá, navštívte stránku Excelujme s Excelom, alebo sa prihláste do Fintičkárne, kde sú všetky krátke videá (viac ako 600) rozdelené podľa tém.

Na záver vám chcem ešte raz poďakovať, že sledujete moje videá, čítate články, zapájate sa do online videokurzov, píšete mi, ako vám fintičky a ostatné videá pomáhajú pri práci… 🙂

Ďakujem a prajem excelentný rok 2024!

PS: Najbližšia fintička bude zverejnená na facebookovej stránke Excelujme s Excelom v pondelok 8.1.2024 o 9:00 hod. Ak ešte nepatríte k 21 tisíc sledovateľom stránky, tak vás srdečne pozývam.

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>