7 TOP fintičiek v roku 2020

EXCEL – Koniec roka sa blíži a znovu som vytvorila rebríček 7 TOP fintičiek. V roku 2020 bolo na facebookovej stránke Excelujme s Excelom zverejnených 98 videí. Spolu od 1.4.2017 až 377…

Všetky doteraz zverejnené fintičky nájdete vo Fintičkárni >> pre viac informácií klik <<

Fintičky sú jednoduché nástroje, skratky, funkcie, nastavenia…, ktoré vám môžu ušetriť množstvo času pri bežnej práci s Excelom. Vo forme krátkeho videa (väčšinou okolo 1 minúty) sú zverejnené vždy v pondelok a štvrtok o 9:00 hod. ráno na facebookovej stránke Excelujme s Excelom.

Videá si môžete pozrieť, aj v prípade, že nie ste fanúšikom stránky, a aj v prípade, že nemáte účet na Facebooku. Stačí len kliknúť na odkaz, ktorý nájdete pri každej uvedenej fintičke. Ak vám bude Facebook nútiť okno s registráciou, stačí dolu kliknúť na ten malinký text „Teraz nie“.

Mám pocit, že je to len pár mesiacov, čo som zostavovala rebríček 7 TOP pre rok 2019. Ale ten čas letí… Dosť bolo sentimentu, poďme si pozrieť, aké fintičky sa vám najviac páčili v tomto roku 🙂

7. miesto

Siedme miesto s rovnakým počtom reakcií obsadili až dve fintičky:

  • rozšírený filter, ktorý pomôže vtedy, keď jednoduchý filter cez trojuholníčky nestačí.
  • funkcia XLOOKUP. Je to jediná funkcia v rebríčku, z čoho som, priznám sa, aj trošku sklamaná. Ale asi to bude tým, že najlepšie funkcie už boli v minulých rokoch.

Video s fintičkou č. 348 (rozšírený filter) si pozrite tu > klik sem >

Video s fintičkou č. 301 (funkcia XLOOKUP) si pozrite tu > klik sem >

 

6. miesto

Kopírovať a prilepiť len hodnoty používa väčšina z nás každodenne, preto ma neprekvapuje, že sa v rebríčku umiestnilo toto zjednodušenie vo forme „zamávania“.

Video s fintičkou č. 291 si pozrite tu > klik sem >

 

5. miesto

Keď so súborom pracuje veľa užívateľov, tak je vysoko pravdepodobné, že dochádza k „pokazeniu“ údajov. Obmedzenie vpisovaných hodnôt je preto častým riešením. Nástroj Overenie údajov (Data Validation) s nastavením iba na dátumy si našlo svoje miesto medzi najlepšími.

Video s fintičkou č. 305 si pozrite tu > klik sem >

 

4. miesto

Prispôsobenie šírky stĺpcov dvojklikom patrí k základným znalostiam pre prácu s Excelom. No nie vždy to vo výsledku vyzerá esteticky. Šírka stĺpcov sa dá prispôsobiť aj inak – podľa vyznačených buniek.

Video s fintičkou č. 282  si pozrite tu > klik sem >

 

3. miesto

Poznámkový blok je môj veľký kamarát nielen pri práci s Excelom. Ľudia sa mi preto smejú, ale iba dovtedy, kým nezistia, že pomôže aj im…

Video s fintičkou č. 294 si pozrite tu > klik sem >

 

2. miesto

Každému sa už stalo, že zatvoril súbor a v tom okamihu to oľutoval. Fintičku č. 343 považovali niektorí za pecku, pretože zachraňuje neuložené.

Video s fintičkou č. 343 si pozrite tu > klik sem >

 

1. miesto

Najviac reakcií i najviac zdieľaní si zaslúžila fintička č. 319. Ani ma to neprekvapuje. Vyplnenie prázdnych buniek hodnotou v hornej bunke ušetrí veľa preveľa času.

Video s fintičkou č. 319 si pozrite tu > klik sem >

 

Ak vás zaujímajú rebríčky z predchádzajúcich rokov, pozrieť si ich môžete tu:

Veľmi ma teší, že vám fintičky pomáhajú pri práci. Ďakujem za každú reakciu, zdieľanie, komentár, správu i e-mail.

 

Premiéra

V tomto roku mali premiéru aj dva online video-kurzy, ktoré som poňala trošku iným štýlom. Už dva roky som chcela vytvoriť kurzy, ktoré budeme prechádzať spolu deň za dňom, ale stále som sa toho obávala a odkladala to.

Ani si neviete predstaviť, akú mám radosť z toho, že oba zožali veľký úspech. Viacerí ich absolventi mi písali, že im tento štýl veľmi vyhovoval a nech s nimi rátam aj na ďalšie kurzy, ktoré mám v pláne vytvoriť 🙂

Zatiaľ boli dva:

Ak vás tieto témy zaujímajú, tak vás poteším – oba kurzy budem opakovať aj v nasledujúcom roku.

 

Na záver vám chcem ešte raz poďakovať a popriať excelentný rok 2021.

PS: Na ďalšiu fintičku sa môžete tešiť 4.1.2021 o 9:00 na facebookovej stránke Excelujme s Excelom.

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>