7 TOP fintičiek v roku 2019

EXCEL – Rok sa opäť chýli ku koncu a je čas zhrnúť úspešnosť fintičiek. V článku nájdete 7 videí, ktoré sa vám najviac páčili.

V tomto roku bolo zverejnených 99 fintičiek a dohromady od 1.4.2016 až 278.

Ak by ste chceli prístup ku všetkým videám a mať ich pekne spolu na jednom mieste, pozývam vás do Fintičkárne: https://zuzanapogranova.sk/excel-fintickaren-online/

Fintičky sú jednoduché nástroje, skratky, funkcie, nastavenia…, ktoré vám môžu ušetriť množstvo času pri bežnej práci s Excelom. Vo forme krátkeho videa (väčšinou do 1 minúty) sú zverejnené vždy v pondelok a štvrtok o 9:00 hod. ráno na facebookovej stránke Excelujme s Excelom.

Videá si môžete pozrieť, aj v prípade, že nie ste fanúšikom stránky, a aj v prípade, že nemáte účet na Facebooku. Stačí len kliknúť na odkaz, ktorý nájdete pri každej uvedenej fintičke. Ak vám bude Facebook nútiť okno s registráciou, stačí dolu kliknúť na ten malinký text „Teraz nie“.

No ale dosť bolo odbočovania od hlavnej témy, poďme na rebríček:

1. miesto

Prvé miesto si zaslúžilo formátovanie bunky. Ani sa nečudujem, pretože toto je taká jednoduchá excelovská fintička, a pritom ju málokto pozná.

Získala si až 77 vašich reakcií a 13 zdieľaní. Lajky, srdiečka, udivené výrazy a dokonca jedného fanúšika toto video pobavilo. Teším sa, že fintičky nie sú len náučne, ale aj zábavné 🙂

Dokonca sa rozprúdila diskusia s návrhom hlasovania pre zrušenie ikony na zlučovanie buniek. Som za a ak ešte u klienta v databáze natrafím na zlúčené bunky, ktoré prekazia zoraďovanie, filtrovanie, použitie kontingenčnej tabuľky atď., tak spíšem petíciu. Dám vám potom samozrejme vedieť, aby ste mohli prispieť svojim podpisom.

Tu si môžete pozrieť video s fintičkou č. 185: klik sem

2. miesto

Na striebornej priečke skončilo video s novinkou vo verzii Excel 2019. Je ňou funkcia TEXTJOIN, ktorá si získala lajky i srdiečka. Spolu 48 a k tomu 10 zdieľaní.

Ani ma jej úspech neprekvapuje, pretože aj ja som skákala tri metre do výšky, keď som ju objavila. Určite si dokážete predstaviť moju radosť, keďže som predtým používala & na spájanie cca 30 buniek…

Video s fintičkou č. 267: klik sem

3. miesto

Bronz získava fintička s funkciou OFFSET. Bola uverejnená ako prvá v tomto roku a patrí k najdlhším videám („až“ takmer 3 minúty).

Ale určite stojí za to, keďže získala 46 lajkov a 12 zdieľaní.

Je to funkcia, pred ktorou majú moji klienti vždy rešpekt. Po precvičení zopár príkladov zistia, že je neuveriteľne jednoduchá. Pozrite si video a posúďte sami.

Video s fintičkou č. 179: klik sem

4. miesto

Na štvrtom mieste je video s postupom pre nastavenie šírky stĺpcov/výšky riadkov v centimetroch. Získalo 45 lajkov, jedno srdiečko, ale v porovnaní s predchádzajúcou len 9 zdieľaní.

Video s fintičkou č. 193: klik sem

5. miesto

Najväčšej obľube sa vždy tešia funkcie a ani v tomto roku tomu nebolo inak. Fintička na piatom mieste s novinkou IFS získala 45 reakcií a 8-krát bola zdieľaná.

Funkcia IFS vyrieši trápenie s vnáraním funkcií IF do IFu a do toho ďalší IF, a ďalší, a ďalší IF… až sa človek môže uifovať. Ak používate verziu 2019 alebo 365, tak stačí jedna funkcia IFS 😉

Video s fintičkou č. 262: klik sem

6. miesto

Rovnako 46 reakcií, ale v porovnaní s 5. miestom len 5 zdieľaní, si získala fintička s klávesovou skratkou.

Už som mala obavy, že klávesové skratky sa do rebríčka nedostanú, ale Ctrl+Enter to zachránilo.

Pre mňa jedna z najpoužívanejších skratiek a pevne verím, že si našla svoje miesto aj u vás.

Video s fintičkou č. 273: klik sem

7. miesto

Až 44 reakcií si zaslúžila fintička pre nastavenie tlače. Tlač nadpisov stĺpcov na každej strane dokonca troch fanúšikov prekvapila.

Tak jednoduché a toľko práce to ušetrí…

Video s fintičkou č. 210: klik sem


Veľmi ma teší, že fintičky majú úspech. Vždy mám radosť, keď mi niekto len tak napíše správu, že mu nejaká funkcia, skratka, nastavenie… uľahčí prácu a ušetrí množstvo času. Veď to je mojim cieľom 🙂

Prekvapilo ma, že sa do rebríčka nedostali fintičky s kontingenčnými tabuľkami alebo grafmi, ale mnohé boli v tesnom závese. Do TOP 15 by sa určite dostali.

Ak vás zaujímajú najlepšie fintičky z predchádzajúcich rokov, nájdete ich v článkoch:

Ďakujem že sledujete videá s fintičkami.

Rovnako ma teší úspech online kurzov, pretože mnohí z vás prišli na to, že fintičky pre prácu nestačia. Občas treba použiť aj niečo, pričom treba klikať trošku viac (kliknutím sa dostanete k ponuke online video kurzov).

Vždy som sa tešila aj na osobné stretnutia, keď ste ma oslovili o spoluprácu, či už pre spracovanie/úpravu vašich súborov, alebo sme zorganizovali kurz Excelu, Wordu alebo PowerPointu priamo u vás vo firme (kliknutím sa dostanete k ponuke mojich služieb).

 

Ďakujem všetkým! Prajem vám krásne Vianoce a excelentný nový rok 2020 🙂

 

PS: Na prvú fintičku v roku 2020 sa môžete tešiť 9.1.2020 o 9:00 hod. a bude venovaná starej dobrej funkcii SUM. Ale samozrejme zasa trošku inak 🙂

Zuzana Pogranová – lektorka (nielen) firemných kurzov

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>