Závislé zoznamy

EXCEL – Vytvoriť rozbaľovací zoznam v bunke sa dá jednoducho. Ale vytvoriť zoznam, ktorý bude závislý od iného zoznamu, to už dá trošku zabrať. Ani nie tak náročnosťou ako takou, ale skôr časovou. No efekt stojí za to 🙂

Aby ste mali predstavu, o čo ide.

Mám jeden rozbaľovací zoznam (drop down list), kde vyberiem „kvet“ alebo „strom“. Od toho, čo zvolím bude závislá druhá ponuka.

Ak vyberiem „kvet“, tak druhá ponuka bude obsahovať „tulipán, snežienka…“. Ak vyberiem „strom“, tak v druhej ponuke bude „lipa, breza…“.

Nie je to nijak náročné, ale zaberie to veľa klikania a nastavovania. No ale poďme postupne, krok za krokom.

Keďže zrovna dokončujem kurz k makrám, tak sa mi veľmi nechce venovať čas podrobnému rozpisovaniu postupu. Podrobný postup bude vo videu. Aj tak mi viacerí písali, že máte radšej videá ako texty 😉

Vo videu nájdete podrobný postup a pod videom stručné zhrnutie.

Prehraním videa súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov YouTube.

Zistiť viacPovoliť video

Stručný postup:

  1. pomenujte všetky závislé zoznamy – menovky sa musia rovnať tomu, čo bude v hlavnom rozbaľovacom zozname,
  2. prvý zoznam vytvorte bežným spôsobom cez Údaje >> Overenie údajov (Data >> Data Validation),
  3. druhý zoznam vytvorte tiež cez Údaje >> Overenie údajov (Data >> Data Validation), ale v Zdroji (Source) je potrebné použiť funkciu INDIRECT:
    • ak sú v ponuke iba jednoslovné položky, tak stačí: =INDIRECT(B1) – v zátvorke je adresa bunky hlavného zoznamu,
    • ak sú v ponuke viacslovné položky, treba použiť aj funkciu SUBSTITUTE, ktorá nahradí medzeru podčiarkovníkom: =INDIRECT(SUBSTITUTE($B$1;“ „;“_“))
  4. prípadne na záložke Chybové hlásenie (Error Alert) môžete doplniť hlásenie, ak sa bude niekto snažiť vpísať text, ktorý v ponuke nie je.
    Viac o rozbaľovacích zoznamoch nájdete v článku „Rozbaľovací zoznam v bunke“ – klik sem >>

Potvrdíte Ok a hotovo 🙂


Radi by ste sa na niečo spýtali? Je v článku niečo nejasné, alebo vás zaujímajú doplňujúce informácie? Napíšte mi a ja vám veľmi rada zodpoviem všetky otázky.

Máte aj vy nejaké svoje trápenie s Excelom, s Wordom alebo PowerPointom? Napíšte mi o tom. Ak to trápi vás, tak to s veľkou pravdepodobnosťou bude trápiť aj niekoho iného. Riešenie môžem spracovať vo forme článku a zašlem odkaz aj na váš e-mail, aby ste sa o ňom dozvedeli medzi prvými. Pomôžete tak sebe aj ostatným.

Alebo sa chcete učiť sami v pohodlí a v čase, ktorý vám vyhovuje? Vyberte si niektorý z hotových online kurzov: Excel – pevné základy (zadarmo), Excel – 7 TOP nástrojov, Makrá v Exceli, Úprava záverečnej práce vo Worde alebo Ako „vyrobiť“ ebook v PowerPointe.

Prípadne môžeme spolupracovať aj na väčších projektoch: spolupráca, firemné i individuálne školenia, súbory na kľúč podľa vašich potrieb.

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>
Komentáre