7 TOP fintičiek v roku 2022

EXCEL – Ako už býva zvykom, aj tento rok som pripravila rebríček 7 najúspešnejších fintičiek. Spolu ich bolo v roku 2022 zverejnených 95 a suma sumárum za celých 6 rokov až 571.

Fintičky sú jednoduché nástroje, skratky, funkcie, nastavenia…, ktoré vám môžu ušetriť množstvo času pri bežnej práci s Excelom. Vo forme krátkeho videa (väčšinou okolo 1 minúty) sú zverejnené vždy v pondelok a štvrtok o 9:00 hod. ráno na facebookovej stránke Excelujme s Excelom.

Videá si môžete pozrieť aj v prípade, ak nie ste fanúšikom stránky. Dokonca aj v prípade, ak nemáte účet na Facebooku. Stačí len kliknúť na odkaz, ktorý nájdete v tomto článku pri každej uvedenej fintičke. Ak sa zobrazí okno s registráciou na Facebook, nemusíte sa registrovať. Ak bude registračné okno prekrývať video, tak stačí kliknúť na krížik v pravom hornom rohu vyskočeného okna alebo dolu kliknúť na drobný text „Teraz nie“ („Not now“). Okno sa zatvorí a môžete si pustiť video.

Chcete si pozrieť všetky fintičky? Nájdete ich vo Fintičkárni > pre viac informácii kliknite sem <

No a poďme už na rebríček. V nasledujúcom zozname nájdete sedem fintičiek, ktoré mali na facebookovej stránke Excelujme s Excelom najviac reakcií (komentárov a označení napr. „páči sa mi to“).

Celkovo viedli fintičky venované nástrojom v najnovšej verzii Microsoft 365. Ani ma to neprekvapuje, pretože niektoré sú aj pre mňa ako taký malý zázrak.

POZNÁMKA: Väčšina z uvedených funguje iba v najnovšej verzii Excelu MS 365. Ak máte staršiu verziu Excelu alebo nemáte najnovšiu aktualizáciu MS 365, tak vám žiaľ fungovať nebudú.

7. miesto

Práca s textom je bežná záležitosť takmer v každej firme, do ktorej sa dostanem. Preto ma neprekvapuje, že sa na 7. mieste umiestnili dynamické funkcie = novinky v MS 365 TEXTBEFORE a TEXTAFTER.

Fintičku č. 563 si pozrite tu >

6. miesto

Milo ma prekvapilo, že o niečo menej mala funkcia s takmer rovnakým efektom ako predchádzajúce. Funkcia TEXTSPLIT je takisto venovaná práci s textom.

Fintičku č. 547 si pozrite tu >

5. miesto

Na 5. mieste sa umiestnila fintička venovaná geografickým dátam. Takéto niečo by v Exceli čakal málokto.

Fintičku č. 513 si pozrite tu >

4. miesto

Spojenie údajov do jednej bunky podľa šírky stĺpca? Áno, aj také veci Excel dokáže.

Fintičku č. 553 si pozrite tu >

3. miesto

Toľko radosti a pritom taká blbosť 🙂 Fintičku umiestnenú na 3. mieste môžete využiť aj v iných programoch, nie iba v Exceli.

Fintičku č. 483 si pozrite tu >

2. miesto

Opäť textové funkcie. Funkcie WRAPCOLS a WRAPROWS patria k dynamickým funkciám, ktoré sú úžasnou novinkou v Exceli v najnovších verziách MS 365. Prezradím vám, že k nim pripravujem nový podrobný video-kurz. Je sa naozaj na čo tešiť…

Fintičku č. 552 si pozrite tu >

1. miesto

Prvé miesto získala fintička s postupom ako získať údaje z obrázka. Vôbec ma to neprekvapuje, pretože sa často stretávam s tým, že ľudia majú údaje ako oskenovanú tabuľku alebo mailom dostali tabuľku ako odfotenú z obrazovky. Ak k nim tiež patríte, tak si určite pozrite fintičku, ktorá obsadila prvé miesto.

Fintičku č. 564 si pozrite tu >

Špeciálne umiestnenie:

Keď som prechádzala štatistiky, tak ma zaujala fintička č. 559, ktorá patrila k tým s najväčším počtom komentárov. Avšak sama si väčšinu ani nezaslúžila aj napriek tomu, že je perfektná a určite sa hodí väčšine používateľov Excelu. Komentáre sa týkali webinára, ktorý sa konal deň predtým. Takže špeciálne umiestnenie patrí fintičke i webináru.

Fintičku č. 559 si pozrite tu >

Verím, že sa vám rebríček páčil a týchto sedem úžasných fintičiek i ostatné, ktoré už boli zverejnené využijete pri práci s Excelom.

Na záver vám ešte raz ďakujem, že sledujete fintičky, zapájate sa do online video-kurzov, píšte mi, ako vám fintičky a ostatné videá pomáhajú pri práci… Ak máte nejakú otázku, napíšte mi na zuzana@zuzanapogranova.sk

Ďakujem a prajem excelentný rok 2023!

Keďže ohlasy na všetky doterajšie webináre boli vynikajúce, tak som sa rozhodla v budúcom roku ich urobiť viac. Ak si chcete pozrieť, záznamy webinárov, tak kliknite sem a môžete sledovať trebárs už aj dnes >>

PS: Najbližšia fintička bude zverejnená na facebookovej stránke Excelujme s Excelom v pondelok 09.01.2023 o 9:00 hod.

PS2: Všetky fintičky nájdete vo Fintičkárni > pre viac informácii kliknite sem <

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>