Ako získam pri čísle zelený trojuholník?

EXCEL – V priebehu dvoch dní som dostala rovnakú otázku: „Ako získam pri čísle zelený trojuholník?“

Čísla do buniek prekopírujem a nastavím formátovanie na text. Potom musím ísť do každej bunky a stlačiť enter, aby sa mi tam zobrazil taký zelený trojuholník v ľavom hornom rohu bunky. Pri niekoľko tisíc bunkách je to dosť otravné… 😀 dá sa to nejako hromadne ? Bola by som veľmi vďačná za radu.

A tak som premýšľala a premýšľala a našla som zopár riešení. Jedno z nich, ktoré som odporučila aj dievčatám, popíšem v postupe:

  1. do pomocného stĺpca (napr. hneď vedľa) vložte vzorec =““&A1 , kde adresa A1 predstavuje prvú bunku s číslom – vo vašom prípade môže byť iná
  2. po „stiahnutí“ vzorca do celého stĺpca ostanú hodnoty vľavo. Prázdne úvodzovky zabezpečili, že výsledkom vzorca je text, nie číslo
  3. všetko vyznačte a nakopírujte,
  4. na nové miesto, resp. aj tam, kde je pomocný vzorec kliknite pravým tlačidlom myši >> Prilepiť špeciálne >> ako Hodnoty (pozn.: ak máte verziu 2007, tak kliknite pravým >> Prilepiť špeciálne >> v otvorenom okne zvoľte Hodnoty >> Ok) (Paste special >> Values)

Klávesom Esc môžete zrušiť kopírovanie.

V nakopírovaných bunkách ostane zelený trojuholník a číslo je uložené ako text.

Ak poznáte iný postup, ktorý vyžaduje menej klikania, budem rada, keď mi ho napíšete do komentára pod článok alebo do správy 🙂


Radi by ste sa na niečo spýtali? Je v článku niečo nejasné, alebo vás zaujímajú doplňujúce informácie? Napíšte mi a ja vám veľmi rada zodpoviem všetky otázky.

Máte aj vy nejaké svoje trápenie s Excelom, s Wordom alebo PowerPointom? Napíšte mi o tom. Ak to trápi vás, tak to s veľkou pravdepodobnosťou bude trápiť aj niekoho iného. Riešenie môžem spracovať vo forme článku a zašlem odkaz aj na váš e-mail, aby ste sa o ňom dozvedeli medzi prvými. Pomôžete tak sebe aj ostatným.

Alebo sa chcete učiť sami v pohodlí a v čase, ktorý vám vyhovuje? Vyberte si niektorý z hotových online kurzov: Excel – pevné základy (zadarmo), Excel – 7 TOP nástrojov, Úprava záverečnej práce vo Worde alebo Ako „vyrobiť“ ebook v PowerPointe.

Prípadne môžeme spolupracovať aj na väčších projektoch: spolupráca, školenia, súbory na kľúč podľa vašich potrieb.

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>
Komentáre