Zacyklilo sa…

EXCEL – Poznáte to? Otvoríte súbor a okamžite na vás vyskočí otravné okno: „Pozor, v zošite sa našiel minimálne jeden zacyklený odkaz, vzorce sa preto možno vypočítajú nesprávne….“ Áno, NESPRÁVNE! Väčšina len mávne rukou, klik na OK a ideme ďalej. Ale k čomu sú nesprávne výsledky výpočtov? A pritom nájdenie toho cyklu zacykleného je také jednoduché.

Ak používate novšie verzie, otravné okienko už nie je také strašné:

Verzia 2013:

1_verzia2013

Vo verzii 2010 je text v hotentóčtine a naviac tam aj čiarka chýba:

2_verzia2010

A teraz sľúbený jednoduchý postup, ako nájsť bunku, ktorá odkazuje na svoju vlastnú hodnotu, alebo bunku odkazujúcu na inú bunku, ktorej hodnota závisí od výsledku pôvodnej bunky.

Ruku hore, kto zvládol prehltnúť tú vetu na prvý šup? 🙂 To určite napísal ten, čo chcel byť spisovateľom

Navigujte vašu myšku smerom Vzorce >> Kontrola vzorca >> Kontrola chýb >> Zacyklené odkazy. Tu nájdete zoznam všetkých buniek, ktoré tvoria cyklus. Stačí vybrať zo zoznamu a Excel vás hneď hodí na danú bunku.

3_kontrola_chyb

4_Cyklus

Aká chyba je v zacyklených bunkách, tak na to už musíte prísť sami. Niekedy stačí opraviť vzorec v jednej bunke, niekedy je chyba vo všetkých.

POZOR: ak cyklus upravíte, skontrolujte aktívnosť ikony Zacyklené odkazy. Môže sa totižto stať, že vám ponúkla zoznam buniek iba v jednom cykle. Akonáhle tento opravíte, Excel môže nájsť ďalšie zacyklenie.

Keď to bude vyzerať takto, tak je hotovo – zacyklenie zneškodnené a pri otvorení súboru už na vás toto okno nevyskočí 🙂5_OK


Radi by ste sa na niečo spýtali k článku alebo k inému nástroju v Exceli? Je niečo nejasné alebo vás zaujímajú doplňujúce informácie? Napíšte mi a ja vám veľmi rada zodpoviem všetky otázky.

K napísaniu tohto článku ma priviedli viacerí klienti, ktorým som upravovala ich súbory. Najväčším problémom boli práve vzorce, ktoré nefungovali správne, prípadne kolegovia, ktorí používali súbory k analýzam firemných údajov, museli mnohé úkony vykonávať manuálne, čo samozrejme zaberalo veľa času. Najväčšiu radosť, okrem funkčných a samostatných výpočtov, im urobili aj fintičky na kontrolu vzorcov a odstránenie cyklov 🙂 Tie vždy potešia.

Máte aj vy nejaké svoje trápenie s Excelom? Napíšte mi o tom. Ak to trápi vás, tak to s veľkou pravdepodobnosťou bude trápiť aj niekoho iného. Riešenie spracujem vo forme článku a zašlem odkaz aj na váš e-mail, aby ste sa o ňom dozvedeli medzi prvými. Pomôžete tak sebe aj ostatným.

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>
Komentáre