Veľkonočné vajíčka ukryté v Exceli

Vedeli ste, že sú v Exceli ukryté veľkonočné vajíčka (Easter eggs)?

Programátori bývajú veselé povahy, a tak nielen v Exceli, ale aj v mnohých iných programoch môžete nájsť ukryté hry, žartíky alebo iné vtipné nastavenia.

Žiaľ v najnovších verziách nie sú. Iba v 95, 97 a 2000. Po vykonaní presne zadaných krokov sa spustí hra. Tá sa potom ovládala myšou, šípkami alebo inými klávesmi.

Samozrejme je potrebné mať oficiálnu verziu. Ale vraj to funguje aj v čínskych… 😀

Vo verzii 95 to bola „The Hall of Tortured Souls“ („Sieň mučených duší“). Môžete si pozrieť, čo všetko sa muselo urobiť, aby sa hra spustila. Samotná hra začína v čase 0:54.

Vo verzii 97 ste mohli vyskúšať letecký simulátor „Space Sim“.

Hra vo videu začína časom 0:19. Grafika vás určite pobaví 🙂

Verzia 2000 ukrývala hru s naháňačkou „Dev Hunter“. Grafika je trošičku lepšia.

Video obsahuje hru od času 1:26.

Kto má doma staršiu mašinku, môže sa zahrať…

Na internete sa šíri „zaručený“ postup, ako spustiť hru „Angry Birds“ vo verzii Excel 2013 a 2016. Priznám sa, že aj ja som naletela… 🙂 a to aj napriek tomu, že viem, že od roku 2002 Microsoft veľkonočné vajíčka do svojich programov nepridáva.

V súčasnosti sa však Easter eggs nájdu v mnohých iných programoch. Ak vás zaujíma, či program, ktorý používate, niečo ukrýva, kliknite na www.eeggs.com

Aj ujo google má svoje skryté prekvapenia. Veľa veľa… tie si môžete vyskúšať hneď 😉

Prajem vám krásne sviatky jari, veľa vody, veľa vína 🙂 a nezabudnite, na Facebooku v skupine Excelujme s Excelom v utorok o 9:00 zverejním už piatu EXCELentnú fintičku.

Ak ste zaregistrovali, že videá s fintičkami sú vždy v pondelok a vo štvrtok o 9:00, tak je to správne zaregistrovanie 🙂 Ale keďže bude sviatok, tak vzdelávanie presunieme výnimočne na utorok.

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>
Komentáre