Ako farebne odlíšiť víkendový dátum

EXCEL – Podmienené formátovanie patrí k najlepším a najpoužívanejším nástrojom Excelu. „Farbičkuje“ bunky namiesto nás. A práve ono vyrieši problém, s ktorým sa na mňa obrátil Peter.

„Zdravím, našla by sa fintička, ako farebne zvýrazniť dátum v prípade, že je vložený víkendový dátum?“

Chceme teda dosiahnuť, aby Excel farebne odlíšil dátumy, ktoré pripadajú na víkend, číže sobotu alebo nedeľu.

Ako som napísala Petrovi, rýchla fintička na pár klikov to nebude, ale ako ste už zvyknutí, napíšem podrobný postup 🙂

 1. vyznačte bunky, v ktorých chcete kontrolovať dátumy – pokojne aj celý stĺpec
 2. na karte Domov (Home) kliknite na ikonu Podmienené formátovanie >> Nové pravidlo (Home >> Conditional Formatting >> New Rule)

 3. v otvorenom okne zvoľte Použiť vzorec na určenie buniek, ktoré sa majú formátovať (Use a formula to determine which cells to format)
 4. do okienka Formátovať hodnoty, v ktorých je tento vzorec pravdivý (Format values in where this formula is true) vložte nasledovnú funkciu:
  =OR(WEEKDAY(J1;2)=6;WEEKDAY(J1;2)=7)

 1. prepíšte adresu bunky – je uvedená 2x. V mojom prípade je to adresa J1. Vložte tam adresu vašej PRVEJ VYZNAČENEJ bunky. Nevadí, ak to bude adresa hlavičky. Excel potrebuje zadať vzorec pre prvú vyznačenú bunku.
  Poznámka: nepohybujte sa v okienku šípkami – bude vás to stáť nervy, verte mi 🙂 klikaje myškou.
 2. kliknite na tlačidlo Formát (Format) a nastavte požadovanú farbu pozadia na záložke Výplň (Fill). Samozrejme môžete upraviť formát písma, čísla, orámovanie – ako potrebujete
 3. potvrďte Ok a víkendy budú zafarbené.

Takto si môžete nastaviť podmienené formátovanie aj do prázdneho stĺpca, kde sa dátumy ešte len budú vkladať. Ak niekto vloží víkendový dátum, tak sa zafarbí, čím ho upozorní, že je to potrebné zmeniť.


Radi by ste sa na niečo spýtali? Je v článku niečo nejasné, alebo vás zaujímajú doplňujúce informácie? Napíšte mi a ja vám veľmi rada zodpoviem všetky otázky.

Máte aj vy nejaké svoje trápenie s Excelom, s Wordom alebo PowerPointom? Napíšte mi o tom. Ak to trápi vás, tak to s veľkou pravdepodobnosťou bude trápiť aj niekoho iného. Riešenie môžem spracovať vo forme článku a zašlem odkaz aj na váš e-mail, aby ste sa o ňom dozvedeli medzi prvými. Pomôžete tak sebe aj ostatným.

Alebo sa chcete učiť sami v pohodlí a v čase, ktorý vám vyhovuje? Vyberte si niektorý z hotových online kurzov: Excel – pevné základy (zadarmo), Excel – 7 TOP nástrojov, Úprava záverečnej práce vo Worde alebo Ako „vyrobiť“ ebook v PowerPointe.

Prípadne môžeme spolupracovať aj na väčších projektoch: spolupráca, školenia, súbory na kľúč podľa vašich potrieb.

Zuzana Pogranová
Som dlhoročnou lektorkou programu MS Excel a svojich klientov učím, ako Excel „premýšľa“, čo ponúka a ako nájdu a použijú ten správny postup pre svoje výpočty. Viac o mne >>